Nasi Autorzy

Wojciech Bauer (ur. w 1954 r. w Ełku, od 1973 r. mieszka w Gliwicach, a od 2006 r. także w mazurskiej wsi Szczecinowo) – absolwent Politechniki Śląskiej i MBA w dziedzinie zarządzania. Menedżer, bankowiec, przez wiele lat pracował także jako ekspert od badania rynku stali. Pisarstwo traktuje jako odtrutkę od codzienności i stresów związanych z biznesem. Pisarz wszechstronny i eklektyczny, trudny do przypisania jednemu gatunkowi literatury. Debiutował w 1991 r. powieścią fantasy Wieża Życia, która wraz z wydaną 14 lat później Ayantiall tworzy dylogię Dzieje Loinu. W roku 2007 ukazała się powieść Zapach trzciny, inspirowana biografią autora. W roku 2013 wydał eksperymentalnie, tylko w formie ebooków, dwie powieści: Spowiednik rzeczy i Wszystkie nieba. Pora chudych myszy (Videograf 2016) jest dla odmiany próbą otwarcia literackiego na nowy w jego twórczości gatunek, jakim jest thriller kryminalny. Tak jak w poprzednich książkach, i tu jego ulubiony pierwiastek magiczny odgrywa niebagatelną rolę.


Max Bilski – urodził się w Bielsku-Białej, gdzie nadal mieszka. Od wielu lat związany jest z dziennikarstwem. Jako reporter był współpracownikiem tytułów lokalnych i krajowych. Obecnie, od ponad roku, w mediach publikuje już tylko sporadycznie, poświęcając się pisaniu kryminałów. Zadebiutował w 2015 roku cyklem Podróże ze Śmiercią. Do tej pory ukazało się jeszcze pięć jego powieści: Hotel w Lizbonie, List z Watykanu, Dubrownik, czyli zgon do poduszki, Wielka draka w Londynie oraz Podarunek z Teksasu. Max Bilski jest też autorem thrillera Zła krew, którego kontynuacją jest Sezon na śmierć.


Joanna Dorota Bujak – ur. 24 października 1977 r. w Bochni. Swoją naukę zaczęła w szkole muzycznej, ale ostatecznie ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Obecnie mieszka pod Warszawą, oddając się swojej największej pasji – tworzeniu tekstów. Spod jej pióra wyszły: powieść grozy Ogniskowa, kryminały ListaBilbord, horror Spadek, powieść obyczajowa Nikt się nie spodziewał oraz liczne opowiadania.



Stefan Darda (ur. 1972) — jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy. Debiutował w 2008 roku entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieścią Dom na wyrębach, która doczekała się dwutomowej kontynuacji — Nowy dom na wyrębach (2017) oraz Nowy dom na wyrębach II (2018). W latach od 2010—2020 ukazały się: czterotomowy cykl powieściowy Czarny Wygon, antologia Opowiem ci mroczną historię, a także powieść Jedna krew. Utwory Stefana Dardy charakteryzują się realizmem umiejętnie łączonym z wierzeniami ludowymi, a ich odbiorcy wysoko cenią sobie wiarygodne wątki obyczajowe, zaskakujące i emocjonujące rozwiązania fabularne, a także budowanie niepowtarzalnego nastroju. Autor jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego i Nagrody Nautilus oraz zdobywcą Złotego Kościeja; był także wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.


 

Ela Downarowicz  – mówi o sobie, że jest kobietą w słusznym wieku z dość bogatym doświadczeniem, w  której życiu zawsze wszystko przychodzi w odpowiednim czasie i najczęściej wtedy, kiedy światełko w tunelu zadziwiająco szybko gaśnie. Nigdy nie myślała, że pewnego dnia siądzie przy klawiaturze i wystukiwane literki same ułożą się w słowa, przenosząc na ekran, a potem na papier wymyślane przez nią historie. Odbyło się to bez żadnych planów, wielkich przemyśleń, opowieści przepływają z jej palców, by was, czytelników, cieszyć i wzruszać.


 Daniel Dziewit (ur. 1971) – autor książek Przeliczeni. Tajemnice galerii handlowych oraz Franczyza. Fakty i mity, założyciel bloga przeliczeni.blox.pl i portalu www.pracaDlaUkrainy.pl. Były dziennikarz, obecnie właściciel firmy szkoleniowej. Miłośnik literatury faktu.


Elżbieta Gizela Erban (1939–2022) – pisarka pochodząca z rodziny o korzeniach ziemiańskich, co ukształtowało jej zainteresowanie historią i dziejami rodzinnymi. Zadebiutowała w 2019 roku pierwszym tomem monumentalnej sagi Kochankowie Burzy, która w nowym wydaniu ukaże się jako jedenastotomowy cykl. Jej trylogia Fatalne zauroczenie barwnie odmalowuje tło historyczne lat 1956–1968, ale zawarte są w niej również akcenty autobiograficzne.


 

Małgorzata Falkowska (rocznik ’89) – niepoprawna optymistka z wiecznym uśmiechem na twarzy, pochodzi z Włocławka, wyjeżdżając na studia, zakochała się najpierw w mężczyźnie (obecnie już mężu), który pomógł jej zakochać się także w Toruniu, gdzie mieszka do dziś. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, surdopedagog, terapeuta zajęciowy. Na co dzień pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu. Wykładowca na kierunku terapia zajęciowa oraz oligofrenopedagogika, pokazuje innym, że praca z niepełnosprawnymi może być nie tylko źródłem zarobku, ale i pasją. Ma na swoim koncie trzy komediowe obyczajowe: Mąż potrzebny na już (Videograf 2016), Gorzej być (nie) może (Videograf 2017) i Poszukiwani, poszukiwany (Videograf 2017) oraz książkę dla najmłodszych – Po co komu biała kredka (2017).


Grzegorz Filip (ur. 1958) – prozaik, publicysta, dziennikarz. Jest autorem zbioru opowiadań Teoria strun i powieści Studnia. Słucha jazzu, rocka i muzyki poważnej. Prowadzi blog literacki. Mieszka w Lublinie.


Grzegorz Gajek (ur. 28 lipca 1987 r.) – z wykształcenia kulturoznawca, z zamiłowania mitolog. Autor powieści grozy Szaleństwo przychodzi nocą i powieści SF Ciemna strona księżyca. Jego teksty ukazywały się w popularnych czasopismach („Fantastyka”, „Science Fiction, Fantasy i Horror” oraz „Magazyn Fantastyczny”) i e-zinach („Esensja”, „Qfant”), a także w różnych antologiach (m.in. 31.10. Wioska przeklętych, Księga wampirów, Вizarro Bazar, Zombiefilia). Zagorzały fan Wielkiej Trójcy: Lema, Lovecrafta i Tolkiena oraz reprezentowanych przez nich gatunków fantastyki. Prywatnie fajczarz, muzykant od siedmiu boleści i amator gier bez prądu.


Agnieszka Gładzik (ur. 1990 w Szczecinie) – ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2015 roku ukazała się jej debiutancka powieść – Republika. W 2018 roku wydała powieść Pomorzanie. Pasjonatka języka i kultury niemieckiej, interesuje się historią Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. W wolnym czasie chętnie czyta (zazwyczaj science-fiction) albo gra w gry komputerowe.

Rozmowa Joanny Skoniecznej (Radio Szczecin) z Agnieszką Gładzik w studiu Radia Gdańsk S.A.


Katarzyna Grabowska – rodowita łodzianka. Absolwentka etnologii i stosunków międzynarodowych, doktor nauk społecznych (dyscyplina: nauki o polityce). Zainteresowana kulturą i tradycją Dalekiego Wschodu, autorka wielu artykułów naukowych związanych z tą tematyką. Specjalistka od dyplomacji kulturalnej w strategii budowy marki narodowej, którą zgłębiała w swojej pracy doktorskiej dotyczącej Korei Południowej. Kolekcjonerka tradycyjnych strojów orientalnych.
Autorka cyklów Magia ukryta w kamieniu, Wszystkie nasze chwile, Gorszy synCudzy mąż, a także powieści Za rok o tej porze, Włoska legendaPomiędzy piekłem a niebem oraz wydanych w postaci e-booków – W kolorze krwi (pod nazwiskiem Stachowiak) i zbioru opowiadań Okna. W swoich książkach porusza aktualne problemy i w bardzo obrazowy sposób opisuje uczucia łączące bohaterów. Recenzenci podkreślają, że przy jej powieściach nie można się nudzić, gdyż autorka umiejętnie przeplata wątki sensacyjne z romantycznymi (czasem dodając również odrobinę magii, jak w swoim debiutanckim cyklu), tkając z nich niezwykłą materię, w której każdy wielbiciel tych gatunków znajdzie coś dla siebie.

Wywiad z Katarzyną Grabowską na blogu Literacki Świat Cyrysi 


Magdalena Jarząbek – urodziła się 10 maja 1993 roku. Pochodzi z województwa świętokrzyskiego, a na stałe mieszka w Kielcach z mężem i najwierniejszą psią przyjaciółką, Tosią. Początkująca żona szczęśliwego męża, absolwentka politechniki, duszą jednak artystka uwielbiająca malować porcelanę. Miłość do czytania narodziła się w niej 10 lat temu, od 8 lat działa jako recenzentka i blogerka. Fanka emocji, miłości i krwi w powieściach. Wzięła los w swoje ręce, zmieniając swoje życie o 180 stopni, i sama zaczęła tworzyć historie, które – jak wierzy – poruszą czytelników. 


Joanna Jax (właśc. Joanna Jakubczak) – urodziła się i mieszka w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Oprócz pisania powieści pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką komputerową. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka. Zadebiutowała w 2014 roku Dziedzictwem von Becków, które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: Długa droga do domu i Piętno von Becków ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Miłośnicy jej twórczości entuzjastycznie przyjęli książki: Syn zakonnicy, Białe róże z Petersburga, Wojenna miłość i Trzy kobiety (Wydawnictwo Flow). Mistrzyni sag – zwieńczone powieścią Epilog cykle: Zemsta i przebaczenie, Zanim nadejdzie jutro, Prawda zapisana w popiołach, Duchy minionych lat oraz wydane w Skarpie Warszawskiej: Saga rodu Niemojskich, Saga wołyńska i Na obcej ziemi. Umiejętnie wplata w swoje powieści elementy sensacyjne (trylogia Córka fałszerza, dylogia W pogoni za nazistą), a także komediowe (wydany pod pseudonimem „Patrycja May” Pamiętnik ze starej szafy). Laureatka Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników). Wielokrotnie nominowana w plebiscycie portalu Lubimy Czytać na najlepszą książkę roku.

"Uzależnienie od gawędziarstwa" – wywiad z Joanną Jax na czytampolskie.pl

Wywiad z Joanną Jax w Telewizji TVS - "Cafe Silesia" - wydanie 18.10.2018 (od ok. 00:11:30)

Wywiad z Joanną Jax na juliarozumek.pl

Joanna Jax "Zanim nadejdzie jutro" - trailer

Rozmowa z Joanną Jax w Polskim Radiu Olsztyn


 

Ada Johnson – Torunianka, od 2012 roku mieszka ze swoją patchworkową rodziną w małym miasteczku w środkowej Anglii.
Z wykształcenia prawniczka, z upodobania miłośniczka książek i języka polskiego. Aktualnie jej życie kręci się wokół tekstów literackich, które z pasją czyta, pisze, redaguje i koryguje.
Uwielbia gości, święta Bożego Narodzenia i wiejskie krajobrazy. Cieszą ją uroki codziennego życia, kobieca solidarność i podróże kamperem.
Autorka powieści obyczajowych: Kalendarz z Dziewuchami, Kronika Strasznego Dworku, Z duszą na ramieniu oraz Krótsze ramię trójkąta.


Maria Jurkiewicz, Sławomir Bogacki – para nie tylko literacka. Ona – biolog, wizażystka, dekoratorka wnętrz; zawsze romantyczna i nostalgiczna. On – pisarz; sarkastyczny, ale zawsze trafny obserwator życia, pełen empatii i wrażliwości, nigdy jednak niepobłażający głupocie. Autorzy Jasnej strony księżyca, Pogodynki, Opowiadań człowieka jakby stąd, Miłości niczyjej (Videograf 2017). Tworzą razem, uzupełniając się idealnie. Pragną dostarczać swoim czytelnikom stale nowych wzruszeń i emocji. W swoich książkach chcą oddawać hołd sile miłości i ukazywać jej ponadczasowy wymiar.


Anna Kapczyńska – poznanianka od urodzenia, jeżyczanka z wyboru. Czechofilka z ambicjami bohemistki. Miłośniczka absurdu i czarnego humoru. Scenopisarka związana z poznańskim asz.teatrem, autorka czarnych komedii. Nałogowo zakłada grupy kabaretowe. Autorka Zjeżonej.


Ewa Kassala – pisarka, trenerka, scenarzystka i prowadząca konferencje, zjazdy i sesje, głównie kobiece. Autorka m.in. powieści: Portret kobiety wieku zatracenia i Mandragora, a także poradników: Wystąpienia publiczne i kreowanie wizerunku, Jak być nowoczesną damą, Savoir-vivre przy stole, Poradnik nowoczesnej czarownicy, W sukience do sukcesu.
Autorka odbyła długą podróż, by zebrać doświadczenia, które czynią jej książki tak magicznymi. Prowadziła programy telewizyjne, jest specjalistką do spraw równouprawnienia oraz autoprezentacji. Jest znana z działań społecznych, co potwierdzają nagrody, a wśród nich między innymi: Chapeau Bas, Soroptimist International, Bizneswoman Roku, Sukces Pisany Szminką, Queen of Charity, Lady of the Decade, Pierścień stulecia niepodległości RP, Szafirowa Róża czy Ekolaury. Sprowadziła do Polski Dress for Success – międzynarodową organizację non profit wspierającą kobiety.
Ewa Kassala jest autorką jedynej na świecie trylogii o królowych egipskich. W 2019 roku nakładem Wydawnictw Videograf wydane zostały Królowa Saby oraz Maria Magdalena, które wraz z Semiramidą stanowią cykl o silnych kobietach z czasów Biblii (wszystkie ukazują się też po angielsku i hiszpańsku).


Małgorzata Kasprzyk – absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała jako lektor, tłumacz i urzędnik państwowy. Wykonywanie poważnych zawodów zaowocowało pisaniem niepoważnych książek. Kieruje je do wszystkich, którzy chcą poprawić sobie humor. Lubi muzykę, kino i podróże. Kocha wszystkie zwierzęta, a szczególnie jednego niesfornego kota. Zadebiutowała humorystyczną powieścią Rodzinne rewolucje (Videograf 2018).


 

Michalina Kowolik jest szczęśliwą żoną i mamą dwóch wspaniałych chłopaków. Kocha serial Przyjaciele, spokój, ciszę i książki, dzięki którym może przenieść się na chwilę do innego świata. W wolnych chwilach – poza czytaniem i pisaniem – uwielbia spacerować razem ze swoimi synami, mężem i dwoma psami. Czas spędzony z rodziną jest dla niej najważniejszy.

W sierpniu 2022 roku zadebiutowała powieścią „Mów do mnie”, a w 2023 roku wydała opowiadanie świąteczne „Miłość na święta” . W 2024 roku mają zostać wydane jej kolejne powieści.

Michalina Kowolik kocha pisać o miłości, rodzinie, przyjaźni oraz o tym, co w życiu jest ważne, a czego często sami nie dostrzegamy. W swoich książkach oddaje cząstkę samej siebie i chce się tym dzielić z innymi. Jak sama przyznaje, bardzo przywiązuje się do bohaterów, których tworzy, i ciężko jej jest się z nimi rozstać.


Karina Kozikowska-Ulmanen, dziecko wyżu demograficznego lat 70. ubiegłego stulecia, zodiakalny Baran. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Finlandii. W sprawy, w które wierzy, angażuje się całą sobą, a szklanka jest dla niej zawsze do połowy pełna. Uważa, że życie jest zbyt krótkie, aby zastanawiać się długo nad podejmowanymi działaniami, przez co, a może dzięki czemu, wiele przeżyła i sporo zobaczyła. Serce z Plaży Afrodyty to jej debiutancka powieść.


 


Aneta Krasińska – uwielbia rodzinne podróże. Najlepiej odpoczywa w otoczeniu przyrody lub zabytków. Lubi poznawać ludzi i przestrzeń, w której funkcjonują. W ciepłych kapciach, z filiżanką gorącej, słodkiej kawy zasiada do czytania powieści obyczajowych. Zadebiutowała powieścią Finezja uczuć (2014), ukazującą trudne ludzkie wybory i ich konsekwencje, w 2015 roku wydała Szukając szczęścia, a w 2016 powieść Odroczone nadzieje.



Piotr Kulpa – 50 lat, 58 kilogramów. Zgorzkniały, kwaśny, trujący. Zły na świat i ludzi. Pełen najgorszych przeczuć. Czekający na koniec świata. Bez krzty nadziei. Autor trylogii grozy Pan na Wisiołach, która ukazała się nakładem Wydawnictw Videograf, oraz powieści dla dzieci – CiepełkoHala i Bas. W roku 2017 światło dzienne ujrzał tom jego opowiadań Teoria rzeczy (Biblioteczka Okolicy Strachu), a także powieść T.T. (Videograf). Pisze też sztuki teatralne oraz wiersze i piosenki, które wraz z Katarzyną Chmiel prezentują w ramach duetu Biuro Tłumaczeń. W swoim domu prowadzą salon kultury niezależnej – Kultura na boku.


Maciej Lewandowski urodził się w roku, w którym Reagan powtórnie został prezydentem, a świat usłyszał o "Terminatorze". Gdyby wierzyć mądrości „jesteś tym, co jesz”, krzak chmielu obrośnięty pizzą stanowiłby najtrafniejszy opis jego osoby. Z wykształcenia człowiek wielu zawodów; najbardziej dziennikarz (choć ostatnio już nie). Od lat kilku mieszka we Wrocławiu, tęskniąc za toruńskimi uliczkami czasów studenckich. Jak przystało na miłośnika fantastyki, pamiętającego pierwsze święta z Kevinem, przejawia bezrefleksyjne zafascynowanie prozą H.P. Lovecrafta, a Stephen King to jego niedościgniony mistrz pióra. Nie przepada za Mastertonem, wielbiąc za to Sapkowskiego, Tolkiena oraz Barkera. Debiutował w roku 2008 opowiadaniem Sztuka umarłych, opublikowanym w antologii Białe szepty. Od tamtego momentu systematycznie pisze i publikuje swoje historie, m.in. w „Grabarzu Polskim”, „Magazynie Fantastycznym”, kwartalniku „Brama”. W 2013 zdobył nagrodę Nautilus, za opowiadanie Czarna Leliwa, opublikowane w „Nowej Fantastyce”.


Maciej Loter – absolwent studiów dziennikarskich, autor artykułów, reportaży i recenzji. Pasjonat słowa pisanego i nałogowy czytelnik. Wyznawca zasady „mniej znaczy więcej”. Prywatnie człowiek szczęśliwy i z każdym dniem coraz bardziej spełniony. Autor powieści Chłopiec w czerwonej sukience (Videograf 2018).


Tomasz Mackiewicz (ur. w 1979 w Pruszkowie) – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, filolog, dziennikarz, doktor nauk humanistycznych. Do tej pory głównie autor i redaktor prac naukowych, między innymi monografii Norwida oraz książki poświęconej Franzowi Kafce. Od 2008 roku jest redaktorem kwartalnika „Tekstualia”. W wolnym czasie czyta albo jeździ na rowerze. Mieszka w Brwinowie pod Warszawą. Autor Spowiedzi (Videograf 2015).


Katarzyna Mak urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim, ale od dwudziestu pięciu lat zamieszkuje malowniczą wieś, gdzie wiedzie pełne harmonii życie. Niepoprawna marzycielka i romantyczka. Uwielbia stare domy, twierdząc, że mury mają duszę. Interesuje się starymi zamkami (zwłaszcza tymi z historią nieszczęśliwej miłości w tle). Kocha ludzi…
Kobieta jak każda inna: żona, matka, babcia. Rolniczka z wyboru, z zamiłowania pisarka.
Zadebiutowała w 2019 roku wspaniale przyjętym przez czytelników cyklem Między nami miłość (Niepokorna, Nieuchwytny i Nierozłączni). W 2020 roku ukazały się: Inna niż wszystkie, Dotyk anioła, Sen o aniele i Garść miłości, okruchy szczęścia, a autorka zapowiada, że rok 2021 będzie równie obfity w premiery jej powieści…

Wywiad z Katarzyną Mak dla Zaczytany Książkoholik


Ewelina Maria Mantycka pochodzi z malowniczej wsi Gościeradów na Lubelszczyźnie. Ukończyła Informacje Naukową i Bibliotekoznawstwo UMCS, tylko po to, aby zawsze być blisko swojej pasji – książek. Kolekcjonując je nałogowo, buszując po starych bazarach, antykwariatach i bibliotekach, upychając je na półkach i pod łóżkiem. Często pisząca do szuflady i na konkursy literackie. Rozpoczynająca dzień od kawy i włączenia komputera. Fanka anime, j-popu i k-popu, fantasy i dobrego romansu historycznego. Saga Rodziny z Ogrodowej (Videograf 2019) jest jej debiutem literackim.


Monika Michalik – czasami mówi o sobie, że jest kolorowym motylem. Kocha latać, podróżować, poznawać świat i ludzi. Choć jej skrzydła są poranione, z dumą je rozpościera, bo każda blizna wzbogaca ją i sprawia, że jest silniejsza. W swoich książkach zabiera czytelników w malownicze miejsca, które ją oczarowały. Porusza ważne wątki społeczne, takie jak honorowe krwiodawstwo, alkoholizm, przemoc. Nie boi się trudnych tematów, które wplata w opowiadane przez siebie historie. Udowadnia, że nadzieja, która nie gaśnie, pomaga odkryć wewnętrzną siłę i odmienić los.


Iwona Michałowska – być może jedyna w Polsce pisarka nosząca kapelusz tyłem naprzód. Urodziła się i zapewne kiedyś umrze, choć niechętnie. W przerwach między dumaniem a pisaniem ukończyła dwie filologie na UAM. Przetłumaczyła sporo książek, wśród nich utwory Ayn Rand, Liliany Bodoc i Raya Bradbury'ego. Literaturę pojmuje jako mówienie w sposób zajmujący o sprawach ważnych. W wolnych chwilach jeździ rowerem, chodzi po górach lub ogląda mecze piłki nożnej. Poza tym normalna.


Agnieszka Miklis (ur. w 1974 r. w Tarnowskich Górach) – obecnie mieszka pod Wrocławiem. Absolwentka filologii polskiej. W 2013 roku zadebiutowała powieścią Wściekła skóra, za którą otrzymała nagrodę WARTO – Wrocławskie Artystyczne Odkrycie – przyznawaną przez „Gazetę Wyborczą”. W 2020 roku ukazała się jej kolejna powieść – Pstrągi – kontynuacja cyklu z archetypową Roswitą Rein w roli głównej.



Carla Mori – absolwentka częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza, polonistka, pisarka, pod prawdziwym nazwiskiem redaktorka magazynu „OkoLica Strachu”. Namiętna wielbicielka tanich horrorów i dobrego kina akcji. Zapalona fanka Rocky’ego, Johna McClane’a i Dextera Morgana. Miłośniczka prozy Grahama Mastertona. W marcu 2013 roku zadebiutowała powieścią Krew, pot i łzy, którą portal Kostnica uhonorował nagrodą Złoty Kościej w kategorii Thrillera Roku. W 2016 roku wydała kolejną powieść grozy — Kostuszkę. Jej opowiadania drukowały takie magazyny, jak: „BRAMA”, „Horror Masakra” czy czeski „Howard”.

Wywiad z Carlą Mori na grozownia.pl


Marcin Mortka

Marcin Mortka – (ur. 1976) pisarz, tłumacz i lektor języków obcych, a w życiu prywatnym wieczny poszukiwacz świętego spokoju, co czasami (ale tylko na krótkie chwile) staje w sprzeczności z największą życiową miłością, jaką jest rodzina. Uwielbia dobrze skonstruowane powieści, wciągające seriale i zieleń ogrodu, a za swój największy sukces uważa to, że przekuł roztargnienie i zadumę w warsztat pracy. Miłośnik mocnej kawy, sera pleśniowego, muzyki metalowej i śródziemnomorskich sjest, choć czuje się najlepiej, gdy leje jak z cebra. Zawsze marzył o tym, by zebrać wszystkie niepokojące myśli w jednej książce, czego owocem jest Miasteczko Nonstead oraz jego kontynuacja, Hellware.


Tomasz Mróz (ur. 1973) – autor powieści i opowiadań z pogranicza kryminału, sensacji i science fiction. Dotychczas wydane pozycje książkowe są sensacyjno-kryminalnymi historiami, w których przedstawione śledztwo jest swego rodzaju bramą do innej rzeczywistości, nie do końca zgodnej z powszechnie uznawanym, „oficjalnym” porządkiem świata. Fabuła w utworach Mroza jest ciekawą mieszanką ironicznego opisu polskiej codzienności z oddziałującymi na nią cieniami przeszłości i ingerencją sił wyższych. Powieści: Dziecięce zabawy i Międzyczasowiec


Ewelina Nawara – od kilku lat mieszka w deszczowej Anglii, ale pochodzi z pięknego Krakowa. Żona, mama dwóch córek i mól książkowy. Zadebiutowała powieścią Melodia serc i dzięki niej zakochała się w pisaniu. Na swoim koncie ma powieści solowe, opowiadania w antologiach oraz książki napisane we współpracy z innymi autorkami.
Jej największe marzenie? Wyjazd na Hawaje.


Roma Nowicz – rocznik ’79. Pracuje jako pedagog, dlatego też wolałaby pozostać anonimowa, przynajmniej na razie. Ognistym temperamentem, jak przystało na pół-Włoszkę, mogłaby obdarzyć kilka kobiet. Ojciec zakorzenił w niej miłość do bigosu, ale najczęściej to pizza i makaron goszczą na jej stole. Spalając kalorie podczas wieczornego biegania, zastanawia się, czym mogłaby zaskoczyć czytelników. Nie ma jasnej wizji tego, czego oczekuje od życia, natomiast doskonale zdaje sobie sprawę, czego nie chce. Zadebiutowała powieścią Zapomnij o mnie. Nie chce już więcej chować swoich książek do szuflady. Powiedz, że wrócisz to jej druga powieść, a zapowiada, że dopiero się rozkręca…


Maciej Paterczyk (ur. 1986) – ukończył historie i dziennikarstwo na Uniwersytecie Szczecińskim. Do tej pory wydał dwie powieści, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Zachodnim w czasach powojennego chaosu: Ziemie niczyje (2014), Na zgliszczach (2015). Wielki miłośnik powieści kryminalnych. Od kilku lat mieszka w Warszawie.

 


 

Joanna Pypłacz urodziła się i mieszka w Krakowie. Jest doktorem habilitowanym filologii klasycznej i pracuje w Bibliotece Jagiellońskiej w Sekcji Starych Druków. Od najmłodszych lat pasjonuje się literaturą, muzyką oraz fotografią artystyczną i na wszystkich tych polach działa aktywnie. W centrum jej zainteresowań znajduje się, oprócz historii oraz kultury dawnych epok, szeroko pojęta groza, gotycyzm, a także wszystko, co dziwne, straszne i niesamowite. Miłośniczka reliktów przeszłości, dawnej kultury materialnej, tajemnic tudzież wszelakich osobliwości, uwielbia samotne wyprawy z aparatem oraz wieczorne spacery po cmentarzach. Dotychczas drukiem ukazały się jej cztery powieści: August Nacht (Warszawa 2015), Krzyk Persefony (Katowice 2015), Mechaniczna ćma (Chorzów 2017), Nierozdzielne (Chorzów 2018) i Podziemia (2019).


Łukasz Radecki (ur. 1979) – pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor i publicysta. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (język polski z pedagogiką, specjalność: literaturoznawstwo) oraz podyplomowych studiów na Uniwersytecie Gdańskim (kierunek: historia). Publikował w kraju i za granicą. Autor i współautor kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, m.in. Zombie.pl, Miasteczko (Videograf 2015), Nienasycony, Pradawne zło, Lek na lęk, Horror Klasy B, Królestwo gore (Videograf 2017). Nagrywał muzykę do filmów i gier komputerowych, tworzy w zespołach Damage Case, Acrybia, Wilcy i Carnes. Pisze dla Horror Online, Dzikiej Bandy, Atmospheric Magazine, Grabarza Polskiego. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Mieszka w Krzyżanowie pod Malborkiem, szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.


Diane Rose – blogerka, recenzentka, studentka, miłośniczka róż herbacianych, a przede wszystkim książkoholiczka. Na co dzień ambitna, impulsywna, zadziorna, obdarzona poczuciem humoru i zdeterminowana w dążeniu do celu. Zadebiutowała powieścią Carpe diem (Videograf 2017).


Piotr Rozmus (ur. 1983) — jest absolwentem doradztwa psychospołecznego, socjologii stosowanej oraz profilaktyki społecznej i resocjalizacyjnej. Debiutował w 2014 roku thrillerem Bestia, którego akcja toczy się w malowniczym Szczecinku, jego rodzinnym mieście. Powieść spodobała się czytelnikom, na których prośbę autor zdecydował się stworzyć jej kontynuację. Tak w 2016 roku powstało Przebudzenie, o którym autor mówi: To najbardziej metafizyczna rzecz, jaką udało mi się napisać. Do kociołka, w którym zazwyczaj mieszam różne gatunki, tym razem wrzuciłem najwięcej kryminału i horroru. W międzyczasie, w 2015 roku do księgarń trafił Kompleks Boga, druga z powieści Piotra Rozmusa, zyskując uznanie czytelników i krytyków. Powieść otrzymała tytuł „Najlepszej książki na lato 2015” w plebiscycie portalu Kostnica oraz została nominowana do tytułu „Książki Roku 2015” w kategorii horror przez internetowy serwis lubimyczytać.pl. Ciepłe przyjecie Bestii skłoniło autora do wydania jej kontynuacji – w ten sposób powstało Przebudzenie (Videograf_2016).


Marlena Semczyszyn – wariatka. Matka równie zbzikowanych dzieci. Żona jedynego racjonalnego pierwiastka w jej domu. Kocha ludzkie historie. Wsłuchiwać się w nie, bajać, opisywać. Tyle w niej radości, ile smutku i zadumy. Kolekcjonerka myśli i zdań, które uporczywie zaprzątają jej głowę. Postanowiła je uwolnić...


Martyna Senator – ukończyła fragment książki informatykę i ekonometrię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Na co dzień jest jednym z wielu trybików w międzynarodowej korporacji. Pisze niezależnie od pory dnia i nocy, a zamiast kwiatów woli dostawać długopisy. Jest zodiakalnym lwem, ale wie, co to pokora. Przyjmuje konstruktywną krytykę pod adresem: ms.autor.kontakt@gmail.com


Patrick Shannon – urodził się 4 kwietnia 1959 r. we Wrocławiu. Z wykształcenia jest prawnikiem, chociaż z powodu chronicznej awersji do prawników nie przepracował w wymienionym zawodzie nawet jednego dnia. Pracował natomiast jako górnik, protokolant, kierowca, barman i robotnik rolny. Był malarzem, ochroniarzem, kickbokserem, prezesem przedsiębiorstwa turystycznego, współwłaścicielem jednej z największych w Polsce firm handlowych, agentem ubezpieczeniowym, sprzątał ulice, mył okna i wykonywał jeszcze wiele innych ciekawych oraz mniej ciekawych zawodów. Mieszkał na stałe we Wrocławiu, Eindhoven, Czelabińsku, a obecnie w Katowicach. W rubryce stan cywilny wpisuje: żonaty (na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), a rozwiedziony (poza obszarem RP). Jest autorem kilkudziesięciu książek, głównie biograficznych. Uważa, że warto żyć dla trzech rzeczy: kobiet, książek i czosnku.


Daria Skiba (rocznik 1991) – wychowała się w Stroniu Śląskim. Z wykształcenia technolog żywności i żywienia człowieka, absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na swoim koncie ma dwie powieści obyczajowe, poruszające trudne i ważne tematy. Blogerka, recenzentka, z zamiłowaniem promująca literaturę. W życiu prywatnym jest szczęśliwą mamą, odkrywającą zakamarki Szmaragdowej Wyspy. Uwielbia Within Temptation, taniec z ogniem i czekoladę. Kieruje się zasadą „wszystko jest możliwe, trzeba w to tylko mocno wierzyć”.


Magda Skubisz (ur. 3 czerwca 1978 w Przemyślu) – polska pisarka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Zawodowo zajmuje się emisją głosu, a także współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Jako wokalistka wystąpiła m.in. z Urszulą Dudziak, a jej uczniami byli finaliści Voice of Poland - Arek Kłusowski i Kamil Bijoś. Jest autorką powieści opowiadających o przemyskich licealistach: LO Story (2008, 2009, 2016, 2017), Dżus&dżin (2009, 2016, 2018), Chałturnik (2016, 2018) oraz Master (2018). W roku 2010, z rekomendacji Marka Nowakowskiego, znalazła się w gronie dziesięciu polskich autorów nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza (powieść Dżus&dżin). W 2014 roku Magda Skubisz została laureatką Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Więcej na magdaskubisz.videograf.com.pl

Magda Skubisz w Polskim Radiu Rzeszów SA - audycja "Tu i teraz"

Magda Skubisz w Teleexpressowym Przedziale Literackim o "Chałturniku"

A zagracie mi "Karęki"? - wywiad z Magdą Skubisz na portalu rzeszow.wyborcza.pl

"Opieprz" od Marka Nowakowskiego - wywiad z Magdą Skubisz na portalu granice.pl

Książki o młodzieży, niekoniecznie dla młodzieży - rozmowa z Magdą Skubisz na portalu lubimyczytac.plmagdaskubisz.videograf.com.pl

Wywiad z Magdą Skubisz na rozchelstanaowca.pl

Magda Skubisz - zwiastun - Zaprzyjaźnij się z książką

Wywiad z Magdą Skubisz na blogu Recenzje Agi

Piszę o tym, na czym się znam, a Przemyśl znam od podszewki! - wywiad z Magdą Skubisz na BIZNESiSTYL.pl



Marek Stelar – rocznik 1976, z urodzenia szczecinianin, z wykształcenia architekt. Pasjonat wielu rzeczy, na których robienie przeważnie nie ma czasu. Zamiłowanie do opowiadania historii kryminalnych wynika z podejmowanych od dawna prób zrozumienia, co powoduje człowiekiem, że wyrządza tyle zła innym ludziom. Jak dotąd próby te spełzły na niczym, choć ich efektem są powieści: Rykoszet (2014), Twardy zawodnik (2015), Cień (2016) i Blask (2019). Twardy zawodnik w plebiscycie organizowanym przez portal Kostnica zdobył nagrodę Złoty Kościej w kategorii Najlepszy Kryminał Roku 2015.


 

Agata Suchocka

Agata Suchocka – pisarka, tłumaczka, poetka, rysowniczka, wokalistka i animatorka kultury. W dorobku ma powieści obyczajowe (Jesienny motyl, O jeden krok za daleko) i sci-fi (DICE) oraz opowiadania w kilku antologiach (Gorące lato, Grzeszne święta, Cyberpunk Girls, Zabawki), jednak klejnotem koronnym jej twórczości prozatorskiej jest cykl wampiryczny Daję ci wieczność, którym składa hołd ukochanej autorce – Anne Rice. Prywatnie miłośniczka bluesa i gry na ukulele.


Zachariasz Suchodolski – rocznik ’89. Nieuleczalny książkoholik, sympatyk kotów, smakosz pizzy. Optymista. Pasjonat snów na jawie, marzeń sennych oraz (to przede wszystkim) ulotnych, ledwie uchwytnych wrażeń. Z drugiej strony – twardy racjonalista, uważający, że nawet najwymyślniejsze fantazje nie dorównują swą bajecznością samej rzeczywistości. Prowadzi blog Podwieczorek u Morfeusza.


Andrzej Swat - Czwarta śmierć świętej Doroty jest trzecim, po powieściach Syn marnotrawny i Zapłać im, proszę, kryminałem Andrzeja Swata. Autor jest scenarzystą i reżyserem filmowym. Napisał scenariusze do seriali Tulipan, Akwen Eldorado i Mrok. Postać komisarza Michała Grosza, stworzona w Mroku, stała się bohaterem kolejnych książek tego autora.


Łukasz Szuster – laureat konkursu Stulecie polskiego kryminału w 2019 roku. Jego opowiadanie Kwantowy smok zajęło pierwsze miejsce w kategorii Kryminał za sto lat, zdobyło także wyróżnienie Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Absolwent warsztatów kreatywnego pisania w Maszynie do Pisania, pod okiem Małgorzaty Wardy. Na co dzień menadżer w jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Idąc za radą Stephena Kinga, dużo czyta, jeszcze więcej pisze. Powieść Splątani to jego debiut literacki, a w marcu 2023 poznaliśmy zakończenie tej historii w Upiornych.


 

Magdalena Trubowicz (z domu Skotna) – w czepku urodzona marzycielka i optymistka. Matka literatka – jeśli nie siedzi przy maszynie do pisania, to zapewne spędza czas z dziećmi. Wielbicielka wszelakich słodkości i krajoznawczych wypraw rowerowych. Gaduła i psotnica. Uważa, że w poprzednim wcieleniu była Supermanem, Newtonem i Forrestem Gumpem w jednym. W życiu kieruje się zasadą: „Masz tyle, na ile się odważysz”. W 2001 roku została laureatką nagrody za najlepszą recenzję programu TVP - "Zwyczajni niezwyczajni". Zadebiutowała w 2014 roku mikropowieścią obyczajową Kod przeznaczenia. W 2015 roku ukazała się jej kolejna powieść – Brygida Star Show. Nakładem Wydawnictw Videograf ukazały się dwie powieści autorki — Drugie życie Matyldy (2016) i Nie pytaj dlaczego (2017).


Andrzej Wardziak (ur. 1985) — z wykształcenia tłumacz oraz reżyser, aktualnie zamieszkujący warszawski Ursynów. Wielki pasjonat kawy, tuszu pod skórą, dziwnej muzyki i horroru — czego dowodzi w swoich książkach. Debiutował w 2013 roku powieścią Infekcja. Autor Siódmej duszy (Videograf 2015).


Łucja Wilewska — laureatka w konkursie na opowiadanie kryminalne, organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu (2014) oraz zdobywczyni pierwszego miejsca w dziale prozy w konkursie literackim organizowanym przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie (2001). Autorka Ósmego nieba, niezwykłej opowieści o miłości i aniołach, bardzo ciepło przyjętej zarówno przez czytelników, jak i recenzentów.



Łucja Wilewska (ur. 1985) — laureatka w konkursie na opowiadanie kryminalne, organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu (2014) oraz zdobywczyni pierwszego miejsca w dziale prozy w konkursie literackim organizowanym przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie (2001). Autorka Sagi czasu przemiany - Ósme niebo (2017)Po drugiej stronie nieba (2018) - niezwykłej opowieści o miłości i aniołach, bardzo ciepło przyjętej zarówno przez czytelników, jak i recenzentów. W 2018 roku ukazała się jej kolejna powieść Ważki na kostce lodu.


Michał Wróblewski jako dziecko zdradzał absolutny brak talentu literackiego. Pisanie było dla niego jak chodzenie po rozżarzonych węglach – każdy krok przynosił ból. Kategoria „pisarz” bardzo długo nie mieściła się w jego definicji zawodu, kiedy więc przyszedł czas na wybór życiowej drogi, postawił na media. Ukończył Warszawską Szkołę Reklamy i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jednak ani „Newsweek”, ani Polskie Radio, ani lokalna prasa nie dały mu tego, czego pragnął. Poczuł, że zamiast relacjonować świat, chce go kreować. Fragmenty pierwszej powieść publikował w odcinkach na blogu, a historia, którą stworzył, zyskała dobre opinie. To jednak mu nie wystarczyło i zapragnął wydać bestseller. W roku 2018 spełnił to marzenie wydając Definicja strachu. Pracuje jako marketingowiec, żongluje słowami i tworzy oryginalne wydarzenia, jednak nic nie sprawia mu tyle przyjemności, co świadomość, że może zabrać czytelnika na skraj rzeczywistości, a stamtąd w podróż, której nie zapomni.


Klaudia Zacharska – urodzona w Działdowie w warmińsko-mazurskim, studiowała w Warszawie, mieszka w Belgii. Z zawodu trybik korporacyjny, z natury nerd. Żyje w otoczeniu figurek kolekcjonerskich i filmowych replik. Posługuje się płynnie sarkazmem oraz cytatami z seriali. Trylogię Władca Pierścieni oglądała więcej razy, niż liczy sobie lat. Pasjonatka literatury i optymistka, wierna słowom Johna Lennona, zgodnie z którymi „na końcu wszystko będzie dobrze, a jeśli tak nie jest, oznacza to, że to jeszcze nie koniec”.


Anna Żelazowska – wielbicielka podróży, kawy i dobrej literatury. Z wykształcenia italianistka i dziennikarka, z zawodu urzędnik państwowy, matka dwóch córek.


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl